Джон от Солсбъри написва през 1159г. в своя Metalogicon следното:
„Бернар от Шартър ни сравняваше с [недорасли] джуджета разположили се на раменете на гиганти. Той посочваше, че ние можем да виждаме по-далече от нашите предшественици, но не защото имаме по силно зрение или по-голяма височина, а защото сме вдигнати нагоре и родени на високо на тяхната гигантска височина.“
По подобен начин и ние сме стъпили върху грамадата. В нейните основи стоят услията на хора като Папиниан, Гай, Модестин, Юстиниан и др. велики юристи. В редица случаи тяхната мисъл е обогатена, но за жалост понякога е затрупана и изгубена от съвремената юриспруденция. Целта на „Грамада“ е да стъпвайки върху всичко добро или лошо да прозрем истината за правото и неговото прилагане.
Нека не забравяме думите на великия юрист Папиниан, които казва на император Каракала по повод искането на последния да бъде оправдан юридически за убийството на брат си Гета. Папиниан отказва чрез своя славен отговор, който му коства живота: „По-лесно е да извършиш братоубийство, отколкото да го оправдаеш“.
КРАТКО ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТА „ГРАМАДА”
Възнамеряваме да разясним на обществото, че правото и съдебните решения не се свеждат само до криминалистиката и пенализма. Фокусът на медиите се опитва да привлече погледите на обществото само върху наказателни дела, шумни процеси, арести, обвинителни актове, прокурорски пледоарии. Това всъщност е само една сфера от правораздаването изобщо, и статистически погледнато – с много по-малка относителна тежест в ежедневието ни, обикновено състоящо се от семейство, професионална ангажираност, справяне с текущи административни проблеми, имуществени въпроси, търговски взаимоотношения, обществени поръчки.
Излагайки в свободен достъп съдебни решения, които по силата на закона са публично достъпна информация и се съдържат в много други специализирани информационни системи, целим да се извърши своеобразна класификация на особен вид съдебни решения.
Обръщаме се към всички действащи юристи с апел да се включат с професионални коментари, становища, разработки на казуси, академични статии и да запознаваме аудиторията със съдебната практика.
Целим да провокираме гражданското общество да формира и да има собствено мнение за правораздаването в родината ни, да формира високи изисквания към качеството на съдебните актове (респ. – на магистратите) и да проявява нетърпимост към неясни, неубедителни или житейски несправедливи разрешения на съдебни спорове.
Целим също, освен общественото неодобрение към горните актове, като контрапункт, да предизвикаме и култивираме уважение и признание към съвестните, справедливите, компетентните и добрите юристи. Защото се случва, дори при наличие на празнота в закона или възможности за различни тълкувания, съдът да се произнесе соломоновски – справедливо, истинско, убедително и човешки мотивирано. В такива случаи съдебните решения трябва да бъдат максимално популяризирани, разяснени и оценени не само от тесния кръг юристи, но и от по-широка обществена аудитория – така се постига правна култура и се възпитава чувство за справедливост.