Настоящото изследване е посветено на конкуренцията между правото на собственост, което придобива едно търговско дружество /апортьор/ върху недвижим имот след извършен апорт и заложното право, което придобива заложният кредитор на основание учреден в негова полза особен залог на търговско предприятие, чиито елемент е апортираният имот. С оглед на предмета на изследване, в настоящата статия ще бъде разгледан апортът на недвижим имот като способ за придобиване на право на собственост[1].
- Настъпване на вещнопрехвърлителното действие на учредителния апорт
За да настъпи транслативният ефект при учредителния апорт е необходимо волеизявлението за извършването му да се обективира в дружествения договор на ООД (чл.. 73, ал. 1, изр. 1 ТЗ), или в устава на АД и в приложено към устава нотариално заверено съгласие на вносителя с описание на вноската ( чл. 73, ал. 1, изр. 2 ТЗ). При КДА се прилагат разпоредбите за АД – чл. 252, ал. 2 ТЗ. С тези действия ще бъде извършен апортът, но няма да е изпълнен[2]. С извършването му, съдружникът/акционерът, който внася като непарична вноска недвижим имот, губи правото да се разпорежда с него, в противен случай ще носи отговорност пред дружеството. Настъпването на транслативният ефект обаче ще бъде отложено до момента, когато възникне дружеството като правен субект. Т.е, прехвърлянето на собствеността ще настъпи с изпълнението на не паричната вноска, което изпълнение се изразява с вписване на дружеството в търговския регистър, от която дата то ще се счита за възникнало като правен субект и фактическия състав на учредителния апорт ще бъде завършен.
- Настъпване на вещнопрехвърлителното действие на последващия апорт
За да настъпи транслативният ефект на последващия апорт е необходимо да бъде осъществен сложен фактически състав, който включва следните действия: 1. Писмено съгласие с нот.заверка на подписа на собственика на имота за внасянето му в капитала на дружеството и подробното описание на този имот; 2. Решение на ОС за увеличение на капитала, чрез този способ; 3. Изпълнена процедура по чл.72, ал.2 ТЗ; 4. Изменение на дружествения договор/устава в частта относно размера на капитала и пълно описание на вноската; 5. Вписване на тези обстоятелства в търговския регистър[3]. След като писменото съгласие на собственика на имота за апортирането му в търговското дружество бъде обективирано в дружествения договор и той бъде подписан, апортантът губи правото да се разпорежда с имота и от този момент апорта е завършен като облигационно-разпоредителна сделка, но за да бъде изпълнен е необходимо вписването на обстоятелствата по увеличението на капитала в търговския регистър. С изпълнението на апорта, настъпва и транслативния му ефект, т.е с вписването на обстоятелствата по увеличението на капитала в търговския регистър[4]. С последното е завършен и фактическия състав на последващия апорт.
- Действие на вписването на апортната вноска в службата по вписванията
В изпълнение на разпоредбата на чл.73, ал.5 ТЗ, съответният орган на дружеството следва да представи за вписване в службата по вписванията нотариално заверено извлечение от дружествения договор, а когато е необходимо, и отделно съгласието на вносителя. Действието на вписването е оповестително-защитно[5]. То е с цел да се уреди противопоставимостта на правата на дружеството спрямо правата на трети лица, но не е елемент от фактическия състав на апорта[6]. Изискването на чл. 73, ал. 5 ТЗ е съобразено с разпоредбите на чл. 112 ЗС и на чл. 4 от Правилника по вписванията, където се предвижда, че се вписват всички актове, с които се прехвърля правото на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти, както и актове, с които се признават такива права. Тук е задължително да се съобразява и разпоредбата на чл. 113 ЗС, която предвижда, че конкуренцията между отделни лица относно права върху недвижим имот се урежда съобразно момента на вписването им в службата по вписванията.
- Фактически състав на учредяването на особен залог на търговско предприятие, чиито елемент е недвижим имот
Особеният залог на търговско предприятие е уреден в чл. 21 и сл. от Закона за особените залози. За учредяването му е необходимо да се сключи договор за особен залог на търговско предприятие и подписите на залогодателя и заложния кредитор да бъдат заверени. Предвидената в закона форма е за действителност, а не за доказване. Особеният залог се вписва в търговския регистър по партидата на залогодателя – чл. 21, ал. 2 ЗОЗ. С това вписване, което е първичното, залогът става противопоставим на третите лица придобиващи права върху търговското предприятие като съвкупност. За да е противопоставим учреденият особен залог на трети лица, които придобиват права върху отделни активи от предприятието, а не последното като съвкупност, е необходимо особеният залог да бъде вписан и в съответния регистър – чл. 21, ал. 3 ЗОЗ. В случая, тъй като статията разглежда проблематика във връзка с конкуренция на права върху недвижим имот, особеният залог на търговско предприятие трябва да бъде вписан и в службата по вписванията. Това е така нареченото вторично вписване на залога[7]. В резултат, противопоставимостта на правата на заложния кредитор върху недвижимия имот, който е описан подробно като отделен елемент от заложеното търговско предприятие в договора за залог, спрямо правата на апортьора, ще възникне не от вписването на залога в търговския регистър, а от вписването му в службата по вписванията. Ако обаче в договора за залог не са посочени поотделно активите на предприятието, то тогава противопоставимостта няма да важи за разпоредителните сделки с отделните активи. Т.е, ако недвижимият имот предмет на разпоредителна сделка не е описан в договора за особен залог на търговското предприятие като отделен актив, с извършването и залога ще се погаси независимо, че договора е вписан и в службата по вписванията – чл. 21, ал. 3, изр. 1 ЗОЗ. Това следва от факта, че при липса на индивидуализация на отделните елементи от предприятието в договора за залог, заложното право върху тях няма да възникне, а ще тежи само върху предприятието като съвкупност[8].
Следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 8, ал. 2, т. 2, изр.2 ЗОЗ, където е предвидено, че при липса на съгласие на заложния кредитор за извършването на разпоредителна сделка, последната ще е с незавършен фактически състав и няма да породи желаните правни последици[9]. В тази хипотеза, ако апортът е извършен без съгласието на заложния кредитор, той е непротивопоставим на заложното му право.
Заложният кредитор може да изпълнява по реда на ЗОЗ върху заложеното имущество предмет на апорта и срещу апортьора, но само в случай, че впише заложното си право и срещу него, както и по общия ред, на основание чл. 13 ЗОЗ. Друга алтернатива, е изпълнение срещу залогодателя по реда на ГПК, с цел снабдяване с изпълнителен лист. В последствие, в изпълнителния процес, ще може да се наложи възбрана върху имота и да бъде извършена публичната му продан, тъй като заложното право ще е противопоставимо на апортната вноска. Ако възникне спор, той ще бъде разрешен по исков ред, където заложният кредитор ще следва да установи противопоставимостта на правата си спрямо апортьора.
- Конкуренция между апорт и особен залог на търговско предприятие във връзка с придобиване на права върху недвижим имот.
Същината на настоящото изследване е разрешаването на въпроса с конкуренцията на правата, които апортьорът е придобил върху недвижим имот спрямо заложното право, което заложният кредитор е придобил върху него.
- Преглед на законодателната уредба и някои теоретични бележки
Законът за собствеността е нормативният акт, в който е предвидено, че актовете с които се прехвърля правото на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижим имот, както и актове, с които се признават такива права се вписват в службата по вписванията – чл. 112. В него е дадено разрешение и на въпроса с конкуренцията между различни лица придобиващи права върху имущество, за които права се съставя акт и то е, че по-рано вписаният акт е с предимство – чл. 113. Това са общите разпоредби уреждащи противопоставимостта между вписаните в службата по вписванията актове. Тъй като апортът е уреден в Търговския закон, а особеният залог на търговско предприятие в Закона за особените залози, то следва да се вземат предвид и разпоредбите в тези закони и да се съобразят с общите, за да се даде, както законосъобразен, така и правилен отговор на поставения въпрос относно конкуренцията на права. Разпоредбата имаща значение за противопоставимостта на правата придобити от апортьора спрямо третите лица е чл. 73, ал. 5 ТЗ. От своя страна, разпоредбите от значение за противопоставимостта на залога спрямо третите лица са чл. 21, ал. 2 и 3 ЗОЗ.
Видно, от законодателната уредба относно това кога е противопоставим вписан в службата по вписванията акт на друг (било за апорт, ипотека, възбрана или особен залог) е, че от значение е момента на вписването на съответния акт в службата по вписванията. Тук не може да има дерогиране на общите разпоредби на ЗС от разпоредбите на ТЗ и ЗОЗ, тъй като те са в отношение на допълване една към друга. Специалните закони (ТЗ и ЗОЗ) уреждат начина на вписване на апорта и особения залог в службата по вписванията (чл. 73, ал. 5 ТЗ и чл. 21, ал. 3, изр.1 ЗОЗ), но самата конкуренция между вписаните актове се урежда от общите разпоредби на ЗС и в частност на чл. 113 ЗС.
В литературата е аргументирана тезата, че вписването на апорта в служба по вписванията трябвало да се уреди като елемент от фактическия му състав[10]. Трудно може да бъде споделено такова виждане. Основание за това ни дават сделките по чл. 18 ЗЗД, с които се прехвърля право на собственост върху недвижим имот, където вписването в службата по вписванията не е елемент от фактическия състав, а вещното действие настъпва преди него, още с изповядване на сделката пред нотариуса. В този смисъл, ако продавачът продаде същия имот втори път и вторият купувач впише нотариалния си акт преди първия, той ще е действителния собственик спрямо третите лица независимо, че първият купувач вече е бил придобил собствеността, тъй като първи е изповядал сделката пред нотариуса. Така въпреки факта, че собствеността вече е била прехвърлена на първия купувач, а вторият е придобил чужд имот, тъй като е вписал първи нотариалния си акт в службата по вписванията, то това го прави собственик спрямо третите лица, поради по-ранното вписване на акта в службата по вписванията. Това следва и от смисъла на разпоредбата на чл. 113 ЗС. Ако бъде споделена тезата, че вписването на апорта в службата по вписванията трябва да се уреди като елемент от фактическия състав на апорта и едва с извършването му да настъпва вещното действие на последния, то същата идея би могла да се лансира и при други сделки, при които се изисква вписване в службата по вписванията, както например това може да се предложи за прехвърлителните сделки с недвижими имоти. С оглед законодателната уредба обаче ни се струва, че това едва ли би могло да се случи.
В резултат на всичко гореизложено, следва да се разгледат две основни хипотези на конкуренция между правата на апортьора и заложния кредитор върху недвижимото имущество предмет на апорт, а именно:
- Конкуренция, при индивидуализация на елементите на заложеното търговско предприятие в договора за особен залог
Ако вписването на апорта в служба по вписванията предхожда вписването на особения залог на търговско предприятие, чиито елемент е апортираният недвижим имот, то апортьорът ще може да противопостави правото си на собственост на заложното право на кредитора. При обратната хипотеза, когато особеният залог е вписан в служба по вписванията преди апорта, то заложният кредитор ще може да противопостави заложното си право на апортьора, тъй като залога на търговското предприятие е вписан в службата по вписванията преди апорта. От значение за разрешаване на конкуренцията е вписването на правата в службата по вписванията.
- Конкуренция, при липса на индивидуализация на елементите на заложеното търговско предприятие в договора за особен залог
Ако в договора за особен залог не са индивидуализирани отделните елементи на предприятието, то залогът върху тях възниква едва с вписването на пристъпване към изпълнение – чл. 21, ал. 7 вр. чл. 20, ал. 2, чл. 33, ал. 1, т. 1 вр. чл. 32, ал. 3 ЗОЗ. В такъв случай, ако не е пристъпено към изпълнение и бъде извършен апорт на недвижим имот, който е елемент от заложеното търговско предприятие, апортьорът ще го придобие чист от заложни права и ще може да противопостави правото си на собственост на заложния кредитор. В случай, че е пристъпено към изпълнение, от значение ще е момента на вписване на изпълнението в търговския регистър спрямо момента на вписване на апорта в търговския регистър. Това е така, тъй като пристъпването към изпълнение не подлежи на вписване в службата по вписванията[11]. От значение за разрешаване на конкуренцията е датата на вписването на пристъпване към изпълнение в търговския регистър, спрямо вписването на апорта в търговския регистър.
- Преглед на съдебната практика по поставения въпрос
Съдебната практика не е изцяло единодушна, относно това как следва да се процедира в случай, че вещното действие на апорта е настъпило, тъй като той е вписан в търговския регистър преди конкурентните права на трети лица, които са вписани в служба по вписванията, но не е извършено вписването му по реда на чл. 73, ал. 5 ТЗ или е извършено, но по-късно. Някои съдилища акцентират върху момента, в който е вписан апорта в търговския регистър и го съпоставят с правата, които конкуриращите кредитори са вписали в службата по вписванията и съответно приемат, че ако вписването в търговския регистър е извършено по-рано, то той е противопоставим на правата на конкуриращите кредитори[12]. В други съдебни актове се поддържа изложеното в настоящата статия разбиране и се съпоставят моментите на вписване на апорта и правата на конкуриращите кредитори (в случая кредитор с учреден особен залог на търговско предприятие с индивидуализирани елементи в договора за залог) в службата по вписванията. В зависимост от това кой е вписал по-рано правата си, той ще може да ги противопостави на останалите[13].
КРАЕН ИЗВОД:
Конкуренцията между правото на собственост върху недвижим имот като елемент от заложено търговско предприятие, което е придобито от апортьора и придобитото от кредитор заложно право на основание на учреден особен залог на търговско предприятие се разрешава, с оглед момента на вписването на правата в службата по вписванията, в случай че елементите на заложеното търговско предприятие са индивидуализирани в договора за залог. Това следва и от разпоредбата на чл. 113 ЗС. Не на последно място, следва да се съобрази и разпоредбата на чл. 114 ЗС, която урежда, че придобитите вещни права и наложени възбрани след по-рано вписаните права на ищеца не могат да му се противопоставят. Има се предвид вписването в службата по вписванията, а не в други регистри. Придобиването на право на собственост върху недвижим имот чрез апорт се вписва в службата по вписванията съобразно чл. 73, ал.5 ТЗ. Заложното право върху търговско предприятие също се вписва в службата по вписванията, тъй като в него се съдържа като елемент недвижим имот. По аргумент от противното на уреденото в чл. 114 ЗС, ако правата по апорта са вписани в службата по вписванията след заложното право, то те са непротивопоставими независимо, че са вписани в търговския регистър преди вписването на заложното право в службата по вписванията. От значение е моментът, в който съответното разпоредително действие става противопоставимо за третите лица, а не момента, в който е настъпило вещното действие. Последното би имало значение единствено за реализиране на договорната отговорност на неизправната страна.
Ако в договора за залог не са индивидуализирани отделните му елементи, то тогава от значение е дали заложният кредитор е пристъпил към изпълнение, тъй като тогава възниква заложното му право върху отделния елемент. Ако е пристъпено, гледа се момента на вписването на пристъпване към изпълнение спрямо момента на вписване на апорта в търговския регистър, тъй като пристъпването към изпълнение по ЗОЗ спрямо търговско предприятие или отделни негови елементи /в случая недвижим имот/, не подлежи на вписване в служба по вписванията.
Автор: Димитър Иванов, доктор по гражданско и семейно право в СУ „Св.Св.Климент Охридски”
[1]Извън настоящото изследване остава апортът, с който се прехвърлят права различни от правото на собственост
[2]В правната доктрина е известно разделянето на апортната сделка на две фази – извършване и изпълнение
[3]Решение № 758 от 04.02.2011г. на ВКС по гр.д.№ 259/2009г; Решение № 5 от 08.02.2011г. на ВКС по т.д. № 271/2010г; Решение № 141 от 04.06.2012г. на ВКС по т.д.№ 829/2010г; Съществува и мнение в доктрината, че вписването в търговския регистър също не е елемент от фактическия състав на апорта – Ставру,С. Правно действие на вписването на апорта в имотен регистър. С.: ИК „Труд и право”, приложение към Търговско и конкурентно право, 2012, № 10.
[4]Определение № 616 от 21.07.2011г. на ВКС по ч.т.д.№ 492/2011г; Решение № 150 от 10.11.2009 г. по т. д. № 766/2009 г. на ВКС.
[5]Определение № 153 от 26.02.2010 г. на ВКС по ч.т.д. 1/2010 г.
[6]Обратно Стоянов,В. Непарични вноски в търговски дружества, БАН, Институт за правни науки, 2005, стр. 87-88, където се приема, че вписването в службата по вписванията се явява част от придобивния способ de lege lata. Това виждане трудно може да бъде споделено, тъй като няма опора в закона; Подобно виждане, като че ли се наблюдава и в Решение № 758 от 04.02.2011г. на ВКС по гр.д.№ 259/2009г.
[7]По подробно за делението на първични и вторични вписвания в Кръшкова,Е. Вписване на залог на търговско предприятие. – Собственост и право, 2011, №.9.
[8]Заложното право върху активи от търговското предприятие, които не са индивидуализирани в договора за особен залог, възниква едва след вписването на пристъпване към изпълнение – Определение № 176 от 06.02.2013г. на ВКС по гр.д. 835/2012г.
[9]Решение № 162 от 27.07.2010 г. на ВтАС по в. т. д. 51/2010г., цитирано по Митева,Д. Защита правата на кредитор по учреден особен залог и погасяване на заложното право. – Търговско и конкурентно право, 2012, № 10, с. 41; Решение № 78 от 26.03.2013г. по т.д.№ 13/2013г. на АС-Варна.
[10] Стоянов, В. Непарични вноски. Цит. съч., с. 89.
[11] Определение № 343 от 16.05.2013г. по ч.т.д.№1478/2013г. на ВКС
[12]Решение № 10 от 12.01.2011г на ОС-Шумен по гр.д.506/2010г; Подобни мотиви и в Решение № 365 от 22.10.2012г. на ВКС по гр.д.17/2012г
[13] Така и Определение № 153 от 26.02.2010 г. на ВКС по ч.т.д. 1/2010г; Решение № 150 от 10.11.2009г. по т.д. 766/2008г. на ВКС; Решение на Административен съд – Варна от 2010г., по адм.д.69/2010г; 09.06.2011г. на СГС по ч.гр.д.1880/2011г; Решение № 779 от 29.04.2013г., по гр.д.490/2013г на Окръжен съд Пловдив; Решение № 649 от 17.12.2013г. на Пловдивски апелативен съд по в.г.д. 941/2013г; Решение № III-88 от 15.07.2014г. по гр.д. 1126/2014г. на Бургаски окръжен съд; Решение № VI-69 от 09.06.2014г. по гр.д.772/2014г. на Бургаски окръжен съд; Изложените съдебни актове, в по-голямата си част, разглеждат конкуренция между апорт и възбрана, но те са изцяло приложими и за конкуренцията между апорт и особен залог на търговско предприятие, тъй като става въпрос за придобиване на права върху недвижим имот, а те се вписват в службата по вписванията;